Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, değirmende öğütülmüş, çelikten kesilmiş, kabuklu yulaf  tanelerinden yapılan bir tahıl ezmesi çeşididir. Öğütülen yulaf halk arasında beyaz yulaf olarak da bilinmektedir.

Yulaf Ezmesi Faydaları

1- İçerdiği besin değerleri açısından oldukça zengin olan yulaf, lif kaynağı olmasının yanı sıra içerisinde zengin bir karbonhidrat barındırır. Ayrıca yulaf, diğer tahıllara göre oldukça fazla yağ ve protein içermektedir. Yulaf, mineral, bitkisel antioksidan bileşenleri ve vitamin değerleri açısından da oldukça zengindir.

2-Yulaf, sağlığa yararlı bitkisel bileşenlerden olan antioksidanlar ve polifenoller açısından da kuvvetli yiyeceklerden biridir. Bu antioksidanlar arasından en fazla dikkat çeken ise çoğunlukla sadece yulafta bulunan avenanthramide antioksidanlarıdır. Ve bu sağlığımıza çok yararlıdır.

3-Yulaf kolesterol seviyesini düşürebilir ve LDL kolesterolün vücuda zarar vermesini de engelleyebilir. Bu da demektir ki yulaf kalp hastalıları için bire birdir.

4- Özellikle tip 2 diyabet hastalarında ve fazla kiloya sahip kişilerde yulaf, kan şekeri düzeyinde normal seviyenin yakalanması sağlanır. Ayrıca yulaf, insülin hassasiyetini de yükseltebilir.

5-Yulaf içerdiği zengin değerler açısından cilt hastalıklarına sahip olanlar ya da cilt bakımı yapanlar için oldukça önemli bir maddedir.

6- Yulaf ayrıca sindirimi rahatlatarak, kabızlık sorunu yaşayan bire

ylerin bu hastalıklarının iyileşmesinde son derece etkilidir.

Yulaf Ezmesi Kaç Kaloridir?

Peki yulaf ezmesi kalori miktarı nedir? Yulaf ezmesi içerdiği zengin besin değerlerine nazaran şaşılacak derecede az kaloriye sahip bir besindir. 10 gramlık bir yulaf ezmesinde 39 kalori vardır. 100 gramlık yani bir kaselik yulaf ezmesinde ise yaklaşık olarak 390 kalori bulunmaktadır.

Yulaf Ezmesi Tarifi

Yulaf ezmesi yapımı oldukça basit, etkisi oldukça yüksek bir diyettir. Gelin yulaf ezmesi nasıl yapılır? Yulaf ezmesi tarifi nasıldır birlikte bakalım.

1- 1 kase yoğurt.

2- 4 yemek kaşığı yulaf

3- Elma ya da ananas

Sindirim sisteminiz ile ilgili bir problem yaşıyorsanız, bir kase yoğurt ve 4 yemek kaşığı yulaf ezmesini yaklaşık 10 dakika bekletin. Bu süre zarfında yulaf şişerek sindirim dostu bir yapıya bürünecektir.

Sindirim sisteminize bire bir gelecek elma ya da ananasları küçük parçalar halinde küp küp doğrayın.

4 yemek kaşığı yulaf ezmesini yoğurdunuz ve küp şeklinde doğradığınız elma/ananas ile karıştırın.

Sindirim dostu yulafınız hazır, afiyetle yiyin..

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir