Yogaya Yeni Başlayanlar İçin En Uygun Hareketler

Yogaya Yeni Başlayanlar İçin En Uygun Hareketler

Hindistan’da başlayan zihinsel, fiziksel ve ruhsal uygulamaya “yoga” denmektedir. Yoga, belirli duruşlar ve meditasyon yardımı ile ruh ve zihindeki sükunete ulaşmayı sağlamaktadır. Fiziksel olarak hareketler yapılsa da kişiye sağladığı faydalar hem ruhsal hem de zihinsel olarak etki göstermektedir. Kısaca açıklamak gerekirse yoga hem zihin hem de bedeniniz ile çıktığınız bir yolculuktur.

En Temel Yoga Hareketleri

Yogaya yeni başlayanlar için en uygun hareketler aşağıdaki gibi sıralanabilir

1- Dağ hareketi: Ayakta durup omuzlarınızda biriken gerginliği atmalısınız. Ardından vücut ağırlığınızı ayak tabanınıza dağıtmalısınız. Kollarınızı serbest olarak iki yana bırakıp canlı tutmalısınız.

2- Aşağı bakmış köpek hareketi: Yogaya yeni başlayanlar için en uygun hareketler arasında köpek pozu da oldukça kolay anlaşılan pozlar arasındadır. Dört ayağınızın üzerinde durup ayak parmaklarınızı birleştirmelisiniz. Kalçanızı poponuz tavanı gösterecek şekilde kaldırmalısınız. Boynunuzu rahatça uzatmak için başınızı rahat bırakmalısınız. El bileğinizde olan baskıları en aza indirmek için baş ve işaret parmağınızı eklem bölgenizde birleştirip yere basmalısınız. Ayrıca bu pozisyonda üç ve daha fazla derin nefes alıp vermelisiniz.

3- Savaşçı hareketi: Matınızın üzerinde sağ ayağınızı bacak boyunuz kadar geriye çekmelisiniz. Sol dizinizi yavaşça bükmeye başlamalısınız. Aynı zamanda dizinizi ve ayak bileğinizi aynı çizgi üzerinde tutmalısınız. Kollarınızı iki tarafa doğru uzatmalısınız. Rahatça nefes alıp vererek bu duruşta kalmalısınız.

4- Ağaç duruşu: Yogaya yeni başlayanlar için en uygun hareketler arasında ağaç duruşunun önemi büyüktür. Ayakta durup ayaklarınızı yan yana kollarınızı her iki yanınızda tutmalısınız. Sol ayağınızı yerde tutup, yavaş hareket ederek dizinizi büküp sağ ayağınızı kaldırmalısınız. Daha sonra hafifçe ön tarafa eğilip sağ ayağınızdan tutup sol bacağınızın iç tarafına yerleştirmelisiniz. Büktüğünüz sağ dizinizi tam sağa doğru açmalısınız. İki elinizi kalbinizin üzerinde birleştirmelisiniz. Ardından bakışlarınızı bir noktada toplayarak duruşta kalmanızı sağlamalısınız.

5- Köprü hareketi: Nefes alıp vererek matınıza sırtüstü uzanmalısınız. Dizlerinizi bükmeli ve ayaklarınızı kalçanıza yaklaştırarak yere basmalısınız. Nefes alıp vererek kasıklarınızı karnınıza doğru itmeli ve kalçanızı yukarı kaldırmalısınız. İç ayaklar ve kalça birbirlerine paralel olmalıdır. Ardından kollarınızı omuzlarınızın üzerinde yanlarınıza doğru uzatmalısınız. Bu harekette bir dakika kalmalısınız. Nefesinizi vererek kalçanızı yavaşça yere indirmelisiniz.

6- Güvercin pozu: Matınıza yüz üstü uzanmalısınız. Bir bacağınızı bağdaş kurucak gibi öne almalı ve diz kapağınızı göğüsünüze yaklaştırmalısınız. Aynı anda başınızı ve kollarınızı mata kapatmalısınız. Bu pozu her iki bacağınız için yaklaşık on sefer nefes alıp vererek devam etmelisiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir