Yoga Nedir? Yoga Felsefesini Anlama

Yoga Nedir? Yoga Felsefesini Anlama

Yoga nedir ? Yoga, Hindistan kaynaklı bedeni ve zihni kontrol altında tutmak anlamına gelen bir terimdir.  Aslında yoga  bir yolculuk olarak tanımlanabilir. Yoga öğrencileri 8 aşamalı bir yolda ilerlerler. Bu aşamalar ; yama, niyama, asana, pranayama, pratyahara, dharana, dhyana, smadhidir. Yogaya yeni başlayanlar için en çok merak konusu olan durum, ” yeteri kadar esnek değilim , yoga yapabilir miyim ? ” olmaktadır. Elbette ki yapılabilir esneklik zaman içerisinde pratikle ve sabırla kazanılabilen bir özelliktir. Yeteri kadar esnek olmayan bireylerde kendi vücutlarının izin verdiği ölçüde yoga pozlarını rahatlıkla yapabilir. Peki  yoga ne işe yarar? Meditasyon ve asanalar ( yoga pozları ) sayesinde zihinde ve ruhta iç huzura ulaşmayı sağlar. Fiziksel bir uygulama olmasına rağmen yararları mental bir etkiye de sebep olur. Böylece yaşadıklarınızı sindirmenize ve sıkıntılı, stresli ruh halinizi atlatmanıza yardım eder.

Yoga Türleri Nelerdir ?

Yoga türlerine; vinyasa yoga, hatha yoga, ashtanga yoga; restoratif yoga, kundalini yoga  şeklinde örnek verilebilir. Ayrıca hamileler ve çocuklar için de yoga stilleri mevcuttur. Bunlar arasında en sık karşılaşılan hatha yoga ve yin yogadır. En temel yoga stili hatha yogadır. Hatha yoga nedir ? Hatha sözcüğü güçlü anlamına gelir. Seans sırasında uygulanan pozlar detaylı hiza bilgileri ile detaylı olarak incelenerek uygulanır. Nefes teknikleri ile uygulama derinleştikçe enerjinin özgürce akması sağlanır. Uygulanmaya başlandığı ilk dakika itibariyle rahatlama, harekette özgürlük, sakinleşme, dengede artış, konsantrasyon artışı, odaklanma , özgüven ve tatmin olma hissi yaşatır. Bir diğer bilinen yoga stili olan yin yoga nedir ?

Yin yoga uygulaması sırasında yerde pasif şekilde yapılan bir yoga stilidir. Esneklik kazanmak, eklemlerin ve bağ dokuların esnekliğini artırmak amacıyla uygulanır. Pozlar içerisinde hareketsiz yani statik olarak uzun süre durulması yin yogayı diğer yoga stillerinden ayırır. Bağ dokunun esnetilmesinin amaçlandığı pozlarda statik olarak kalmak bağ dokularının yenilenmesine yardımcı olur. Uzun süreli meditasyon pratiklerinde duruşu bozmadan oturmaya yardım eder. Tüm yoga stillerindeki ortak payda ise kalbi açarak zihni ve bedeni rahatlatmaktır. Ne kadar açık bir kalple olursanız hayatınızdaki yeniliklere o kadar çabuk uyum sağlarsınız.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir