Tiroid ve Kilo Verme İlişkisi

Tiroid ve kilo verme ilişkisi aslında karmaşıktır. Metabolizmanın da dahil olduğu bu karmaşık ilişki uzun süre takip edilmelidir. Tiroid hormonu hem hayvanlarda hem de insanlarda metabolizmayı düzenler. Metabolizma, vücut tarafından belirli bir süre boyunca kullanılan oksijen miktarı ölçülerek belirlenir. Ölçüm dinlenme sırasında yapılırsa, bazal metabolizma hızı (BMR) olarak bilinir. Aslında, BMR ölçümü, bir hastanın tiroid durumunu değerlendirmek için kullanılan en eski testlerden biriydi.

BMR Ölçümü Sonrası Tanılar

Tiroid bezleri çalışmayan hastaların BMR’lerinin düşük olduğu ve aşırı aktif tiroid bezlerinin yüksek BMR’lerinin olduğu bulundu. Daha sonraki çalışmalar, bu gözlemleri tiroid hormon düzeylerinin ölçümleriyle ilişkilendirdi ve düşük tiroid hormon düzeylerinin düşük BMR’lerle ve yüksek tiroid hormon düzeylerinin yüksek BMR’lerle ilişkili olduğunu gösterdi. Çoğu doktor, testi yapmadaki karmaşıklıktan ve BMR’nin tiroidin durumu dışında birçok başka etkiye maruz kalması nedeniyle artık BMR kullanmamaktadır.

​​​Kilo Vermenize Yardımcı Olmak İçin Tiroid Hormonu Kullanılabilir Mi?

Tiroid hormonları geçmişte kilo verme aracı olarak kullanılmıştır. Birçok çalışma, aşırı tiroid hormonu tedavisinin, tek başına diyetle elde edilebilecek miktardan daha fazla kilo kaybına neden olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, fazla tiroid hormonu kesildiğinde, kilo kaybı genellikle geri kazanılır. Ayrıca, kilo kaybına yardımcı olmak için tiroid hormonu kullanımının, vücut yağ kaybına ek olarak kas proteini kaybı gibi önemli olumsuz sonuçları olabilir. Tiroid hormonu dozunun tiroid hormon düzeylerinin yükselmesine neden olacak şekilde itilmesi, ağırlığı önemli ölçüde değiştirmez ve başka metabolik sorunlara yol açabilir.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir