Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflamak İçin Diyet Listesi

Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflamak İçin Diyet Listesi

Sağlıksız ve düzenli yapılmayan diyet listesi, vücuttan kas ve vitaminleri yok ederek kilo vermenizi sağlamaktadır. Ayrıca bu yöntem daha kısa sürede kolayca daha fazla kilo almanızı sağlayacaktır. Bunun tam tersi olarak sağlıklı ve kalıcı olarak zayıflamak için tok tutucu besinler tüketerek günlük hayatınıza bunu adapte ederek daha sağlıklı kilo vermeniz mümkündür. Sağlıklı besinleri hayatınıza katarak hem kalıcı hem de bir o kadar vücudun direncinize iyi gelen bir diyet listesi oluşturabilirsiniz. Bu diyet listelerinden bazıları ketojenik ve dukan diyetidir. Dukan diyet listesini uygulayarak vücudunuzun ihtiyaçlarına uygun şekilde beslenme tarzını benimseyerek zayıflayabilirsiniz.

Dukan Diyeti Nedir?

Bu diyet dört aşamadan oluşmaktadır. Dukan diyet listesi içine dahil edilen hem yüksek protein sahibi hem de düşük karbonhidratlı besinleri tüketerek sağlıklı ve kalıcı olarak kilo kaybetmeniz mümkündür. Kilo alıp verme hakkında uzmanlaşmış biri olan Dr.Pierre Dukan tarafından yaratılan bir diyettir.

Dukan Diyet Listesi

Dukan diyet listesi, bu zamana kadar olan tüm kilo verme geçmişinizi ve diğer sebeplere bakarak size uygun kilonuzu belirleyip kilo verme serüveninizi başlatmaktadır. Her aşamada ne kadar kalacağınız, “gerçek” kilonuza ulaşmak için ne kadar kilo vermeniz gerektiğine bağlıdır.

Dukan Diyetinin Dört Aşaması:

1 ila 7 gün – Saldırı Aşaması: Dukan diyetine sınırı olmayan yağsız protein ve günde yaklaşık 1.5 yemek kaşığına yakın yulaf kepeği ile yulaf lapası yaparak güne başlayabilirsiniz. Bu aşamada yağsız sığır eti, dana eti ve geyik eti tüketebilirsiniz. Derisi olmayan kanatlıları, karaciğeri, böbreği, her türlü kabuklu deniz ürününü ve balığı diyetinize dahil edebilirsiniz. Günde bir kilo ile sınırlı olarak peynir, süt ve yoğurdu tüketebilirsiniz. Bu aşamada günde zorunlu olarak 1.5 litre su içmelisiniz.

1 ila 1 sene – Seyir Aşaması: Haftada bir gün yağsız protein yanında nişastasız bir sebze ya da alternatif bir yağsız protein tüketmelisiniz. Her gün ise iki yemek kaşığına yakın yulaf tüketmelisiniz. Bu aşamada lahana, ıspanak, brokoli, dolmalık biber, enginar, patlıcan, salatalık, kuşkonmaz, domates, mantar, kereviz, kabak, şalgam ve soğan tüketebilirsiniz. Her öğününüzde bir porsiyon pancar ya da havuç tüketmelisiniz. Bunların dışında başka sebze ve meyve yememelisiniz.

Belirsiz süreli – Sağlamlaştırma Aşaması: Atak ve seyir aşamasında kaybedilen her yarım kiloda beş gün boyunca sınırsız yağsız protein tüketmeli ve yanında istediğiniz sebzeyi yemelisiniz. Ardından bazı karbonhidratları ve sağlıklı yağları haftada bir gün tüketebilirsiniz. Diğer günler ise yağsız proteinler ve gün boyunca yaklaşık üç yemek kaşığına yakın yulaf kepeği tüketmelisiniz. Bu aşamada yaklaşık yüz gram çilek ya da bir orta boy armut, şeftali, portakal, erik ya da kayısıya izin verilmektedir. Günde iki dilim tam tahıllı ekmek yenebilmektedir. Haftada bir iki kez kuzu ya da jambona izin verilmektedir. Haftada iki defaya mahsus bir ana yemek ve bir porsiyon tatlıyı diyetinize dahil edebilirsiniz.

Stabilizasyon Aşaması: Sağlamlaştırma aşamasının kurallarına uyduktan sonra ve kilonuz sabit kaldığı süre boyunca olan kuralları esnetebilirsiniz. Gün içinde tükettiğiniz yulaf kepeğini günde yaklaşık dört çorba kaşığına çıkarabilirsiniz. Bu aşamada artık yemek düzeninizi hayatınıza dahil ettiğiniz için sağlıklı ve kalıcı olarak zayıf kalmanız mümkün olacaktır.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir