Protein Tozu Kullanmak Ne Kadar Sağlıklıdır? Zararları Var mıdır?

Protein Tozu Kullanmak Ne Kadar Sağlıklıdır? Zararları Var mıdır?

Protein vücudumuzun yapı taşlarından biridir. Günlük yaşamda tavuk, süt, ıspanak gibi besinlerden aldığımız proteinler yeterli olmaktadır fakat aynı durum profesyonel sporcular için geçerli değildir. Düzenli spor ve egzersiz yapan insanlar kas dokusunu artırmak ve güçlendirmeyi amaçladıkları için daha fazla proteine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu gibi durumlarda insanların başvurduğu ilk takviye edici gıda protein tozu olarak bilinmektedir.

Protein tozu sporcular için vazgeçilmez bir gıda takviyesi haline gelmiştir. Spor eğitmeni ya da antrenör kontrolünde kullanılan protein tozu sporcuya kas kütlesinde artış, kas kaybını önleme ve kemik güçlenmesi gibi konularda yarar sağlayabilmektedir. Bilinçsiz protein tozu kullanımı ise insanlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Protein tozu zararları ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmektedir.

Protein Tozunun Zararları

Protein tozu zararları bilinçsiz ve gözetmen yokluğunda kullanımda ortaya çıkmaktadır. Protein tozunun sadece profesyonel sporcular tarafından kullanılması uygun görülmektedir. Protein tozunun yanlış kullanımı sonucunda bazı karaciğer sorunları, böbrek rahatsızlıkları, kemik erimesi, kalp rahatsızlıkları ve diğer sindirim sorunları ortaya çıkabilmektedir. Laktoz duyarlılığı ve alerjisi olan insanlarda alerjik reaksiyona ve sindirim zorluğuna sebep olabilmektedir. Protein tozunun zararları arasında kalp rahatsızlıkları da sayılabilmektedir. Protein tozu vücutta hızlı protein artışına sebep olduğu için kalpte büyüme ve yorulmaya sebebiyet verebilir. Ayrıca yağlı bir protein tozu seçimi damarlarda yağlanmaya da yol açabilmektedir. Protein tozunun yağı aynı zamanda karaciğer sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır. Karaciğer yağlanmasına sebep olabilen bu gıda takviyesi aynı zamanda fazla protein alımından ötürü fazla çalışmaktan yorgun düşmektedir. Buna ek olarak böbrek yetmezliğine de yol açan protein tozu, böbrek taşının da sebeplerinden sayılmaktadır. Protein tozu kalsiyumun kemiklerden boşalmasına ve vücutta toplanmasına neden olur. Bu sebeple kalsiyumsuz kalan kemikler zayıflar ve kemik erimesi rahatsızlığı baş gösterir. Ayrıca vücutta toplanan kalsiyum genelde böbrek taşına neden olur.

Dolayısıyla protein tozu kullanmadan önce kesinlikle bir uzman görüşüne danışılmalıdır. Düzenli ve ideal dozajda protein tozu kullanımının herhangi bir sağlık sorununa yol açmadığı bilinmektedir. Aksi durumlarda yukarıda belirtilen protein tozu zararları sağlığı tehdit edebilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir