Plank Hareketi ve Doğru Duruşun Bilinmeyen Faydaları

Plank Hareketi ve Doğru Duruşun Bilinmeyen Faydaları

Plank kelimesinin anlamı, kalas ya da kütük olarak bilinmektedir. Planking kelimesi ise kalas gibi uzanmak olarak tanımlanmaktadır. Plank, vücut ağırlığı temel alınarak yapılan ve karın kasları ilk planda olmak üzere, göğüs, kol ve bacak kaslarını geliştirmeyi hedefleyen bir egzersiz türüdür. Genel olarak bakıldığında kişilerin tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlayan plank egzersizleri, karın kaslarını geliştirmek isteyen kişilerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Plank pozisyonu ya da hareketleri doğru şekilde yapıldığında, kişilerin denge, dayanıklılık ve güç gibi bedensel özelliklerinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Plank hareketlerini yapmak isteyen kişilerin, pahalı ekipman ya da ağırlıklara ihtiyacı yoktur. Kişiler, ufak bir bütçe ayırarak, her ortamda rahatlıkla plank egzersizlerini yapabilir ve vücuduna sayısız fayda sağlayabilir. Plank hareketi ve plank duruşunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Plank duruşu ve plank hareketleri, tüm vücut kaslarının büyük oranda çalışmasını sağlamaktadır.
  • Plank hareketleri, temel olarak karın kaslarının güçlenmesini hedeflemektedir.
  • Düzenli olarak yapılan plank egzersizleri, kişilerin sırt kaslarını güçlendirerek, sırt ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır. Ayrıca plank egzersizleri, boyun, bel ve omuz ağrılarınında hafiflemesini sağlamaktadır.
  • Sırt kaslarının esneyerek, kuvvetlenmesini sağlayan plank hareketleri, kişilerin ağırlıkları daha kolay kaldırabilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Vücut kaslarının büyük bir kısmını aynı anda çalıştıran plank hareketleri, kişilerin metabolizmalarını hızlandırmaktadır.
  • Plank egzersizleri, kişilerin kaslarını güçlendiren, dengede daha rahat durmasını ve duruşunun daha kontrollü olmasını sağlamaktadır.
  • Plank egzersizleri, kişilerin stres seviyelerinin düşmesini sağlamaktadır.

Doğru Plank Duruşu Nasıl Olmalıdır ?

Plank pozisyonu, sabit bir şekilde, kıpırdamadan yapılması gereken ve kişilere sağladığı faydalara bakıldığında büyük öneme sahip olan bir egzersiz türüdür. Plank hareketlerinin doğru bir şekilde yapılması, kişilerin vücudunun kısa süre içinde sıkılaşmasını ve kişilerin tüm konularda en yüksek verimi almasını sağlayacaktır. Doğru plank duruşu yaparken kişiler yüzüstü yere uzanmalı ve dirseklerini omuz seviyesinde, doksan derece olacak şekilde açmalıdır. Dirseklerinden destek alacak kişiler, vücudunun baş kısmından, topuk kısmına kadar dimdik bir pozisyon almasını sağlamalıdır. Dirsek kısımlarının omuzların altında bulunması, plank hareketlerinin en temel  noktasını oluşturmaktadır. Tüm bu bahsedilen noktalar doğrultusunda doğru bir şekilde yapacağınız plank hareketleri, kısa süre içinde istediğiniz vücuda kavuşmanızı sağlayacaktır.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir