Matcha Çayı ile Metabolizmayı Hızlandırın

Matcha Çayı ile Metabolizmayı Hızlandırın

Son yıllarda adını çokça duyduğumuz besinler arasında matcha çayı yer almaktadır. Besinlere hem yeşil bir renk katan hem de sağlık açısından tüketilmesi oldukça faydalı matcha, Japonya’ya ait bir yeşil çay türüdür. Matcha, güneşi sevmeyen daha çok gölge isteyen bir bitkidir. Yeşil çaya oranla daha fazla klorofil barındıran matcha çayı, özel olarak bu gölgenin hakim olduğu bölgede yetiştirilen “Gyokuro” yapraklarından elde edilir.

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

1- En etkili antioksidandır.

Etkisi yüksek antioksidanlar arasında yer almaktadır. Klasik yeşil çaylara göre daha fazla klorofil içermektedir. Vücutta zamanla biriken serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılması için önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple bağışıklık sistemini önemli ölçüde korumaktadır.

2- Metabolizmayı hızlandırır.

Vücudu hücre açısından iyi derecede beslemektedir. Matcha vücudu en küçük hücreden başlayarak besler ve bağışıklık sistemini yenilemektedir. Matcha çayı kullanımı ile vücudun metabolizması hızlanmaktadır.

3- Sindirimi sistemine yardımcıdır.

Huzursuz bağırsak sendromu ve kabız gibi sıkıntılar yaşayan insanlara matcha çayı önerilmektedir. Mide ve bağırsak florasını düzene sokarak sindirimin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

4- Mental olarak performansı arttırmaktadır.

Zihin yorgunluğuna ve konsantrasyon bozukluklarına iyi gelmektedir. Matcha çayı kullananlar mental açıdan daha ferah ve kenstrasyonu yüksek bir zihne sahip olurlar. Sınav zamanlarında kahve tüketmek yerine matcha çayına başvurulması daha faydalı bir alternatiftir.

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Klasik olarak matcha çayı, sıcak su ile hazırlanmaktadır. Matcha çayının yapımında özel bamboo whisk adı verilen bambu fırça ya da ve çubuk formunda çay kaşıkları kullanılmaktadır. Matcha çayı hazırlamak için: bir çay kaşığı matcha tozu ile bir bardak sıcak su yeterli olacaktır. Bir kasenin içerisinde maça tozunu süzgeçten geçirmelisiniz. Ardından kaynayan suyunuzu biraz soğutmalısınız. Bir miktar sıcak suyu matcha tozunun üstünden geçirmelisiniz. Bambu fırçanızla krema haline gelene kadar çırpmalısınız. Daha sonra kalan sıcak suyu üzerine dökmelisiniz ve çırpma işlemini hızlandırmalısınız. Çayın üst kısmı köpürünceye kadar işleme devam etmelisiniz. Süt ile hazırlamak için ise bir çay kaşığı matcha tozu, yarım bardak sıcak su ile 1 bardak sıcak sütü aynı işlemlerden geçirerek hazırlayabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir