Kilo Almayı Nasıl Önleriz?

Özellikle kışın insanların en çok şikayetçi olduğu konulardan birisi kilo alımıdır. Bunu en çok etkileyen faktör ise metabolizma hızıdır. Kilo almanın önüne geçmeniz için metabolizma hızınızı arttıracak şeyler yapmalısınız. Peki, kilo almayı nasıl önleriz?

  1. Uyandıktan Sonra Hemen Kahvaltı Etmeyin

Düzenli beslenme, hızlı metabolizmanın ilk kurallarından biridir. Sabahları uyandıktan bir saat sonra kahvaltı ederseniz metabolizma hızınız %30 artacaktır. Kahvaltıda yağlı ve tatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Kahvaltıda protein (yumurta, peynir, süt) ve kaliteli karbonhidratları (tam tahıllar, yulaf) tüketebilirsiniz. Sebzeler ve yeşillikler de tüketebilirsiniz.

  1. Ara Öğünlere Dikkat Etmelisiniz

İnsanlarda metabolizma hızının düşmesine sebep olan en önemli unsurlardan birisi ise ara öğünleri gözden kaçırmalarıdır. Ana öğünleriniz arasında ise yaklaşık 4 saatlik bir boşluk bulunmalıdır.

  1. Bol Miktarda Su İçin

Özellikle kışın havalar sıcak değilken su içme oranınız azalacaktır. Doğru miktarda su içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Her gün yaklaşık 10-12 bardak su tüketmelisiniz. Su içmeniz vücudunuzda depolanacak olan yağları engeller.

  1. Tuz Kullanımını Azaltmalısınız

Tuzda sodyum bulunması nedeniyle fazla tuz tüketimi kişilerde ödeme neden olur. Bu yüzden kendinizi kilolu ve şişmiş hissedersiniz. Gün içinde tükettiğiniz tuzun toplam bir çay kaşığını geçmemesine dikkat etmelisiniz.

  1. Fiziksel Aktivitelere Ara Vermemelisiniz

Kışın gelmesi ve soğuyan havalar nedeniyle spora ve fiziksel aktivitelerinize ara vermeyin. En azından her gün en az yarım saat koşu veya yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Böylece metabolizma hızınızın düşmesine engel olacaksınız.

Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri uyguladığınız takdirde istenmeden alınan kiloların önüne geçebileceksiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir