Kilo Alıp Vermenin Sağlığa Etkisi

Uzun vadede sık sık kilo alıp vermenin sağlığa etkisi tehlikeli olabilir. Bazı insanlar sürekli kendilerini kısıtlamaktan, yani daha az yemek yeme alışkanlığı geliştirmek yerine, estetik olarak tatsız hale gelene kadar yemek yer ve kilo alır. Sonra hızla kilo vermeye çalışırlar. Bu amaçla kısa sürede hızlı kilo vermeyi hedefledikleri yöntem, düşük kalorili ve ilk bakışta kulağa çok iyi gelen tek diyet planı ile egzersiz miktarını arttırmaktır. Kısa sürede çabuk verdiğiniz kilo vücuttaki kaslardan ve sudan uzaklaştırılacağı için yağlardan uzak olmayacağı için lokal olarak kilo vermek yeterli değildir. Sağlıklı bir diyetle kilo verdiğinizde örneğin beş kg verdiyseniz 7 kilo vermiş gibi gözükeceksiniz.

Sürekli Kilo Alıp Vermenin Zararları Nelerdir?

Uzmanlar, sık kilo alıp vermenin bağışıklık sistemini oldukça zayıflattığını ve metabolizmayı yavaşlattığını söylüyorlar. Zayıflamış bağışıklık sistemi nedeniyle insanlar daha çabuk hastalanabiliyor ve vücut enfeksiyonlarla savaşamıyor. Özellikle yazın gelmesiyle birlikte hızlı kilo vermek isteyenlerin bu hatayı yapma olasılığı daha yüksektir. Sık kilo alıp verme, kalıcı ve sağlıklı kilo kaybını önleyebilir ve diyet planını olumsuz etkileyebilir. Hızlı kilo verdiğinizde kendinizi mutlu hissedeceksiniz, ancak iki veya üç günde aynı kiloya tekrar kavuşacaksınız. Bu sizi hayal kırıklığına uğratacak bir durumdur.

Diyet Yapmak

Kilo vermek için diyete karar verdikten sonra, ona sürekli bağlı kalmak kararlılık ve azim gerektirir. Araştırmaya göre insanların 100 kişi içinden 45’i ilk ay diyetten vazgeçiyor. Bu da diyetin yani yeme alışkanlıklarının değiştirilmesinin çok zor ve sıkıntılı olduğunu gösteriyor.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir