Kendinize Özel Ketojenik Diyet Listesi Hazırlayın

Kendinize Özel Ketojenik Diyet Listesi Hazırlayın

Ketojenik kelimesinin çıkış noktası ketozis kelimesidir. Ketozis, yetersiz karbonhidrat durumunda vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için yağ yakması anlamına gelmektedir. Kısacası karbonhidratın az tüketimi kandaki glikoz oranını düşürür buna bağlı olarak insülin oranı da düşer. Vücut ihtiyacı olan kadar karbonhidratı alamayınca yağ yakmaya başlar. Gerekli olacak enerji için vücut yağ yaktıkça keton adı verilen cisimler ortaya çıkmaktadır. Ketonların ortaya çıkması vücudun ketozis sürecine girdiğini göstermektedir.

Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

Ketojenik diyet, karbonhidrat tüketimini sınırlayarak yağ ve protein tüketimini arttırmayı hedeflemektedir. Bu diyetin diğer adı da keto diyetidir. Makarna, pilav veya patates gibi karbonhidrat içeren gıdalar yerine tereyağı, balık veya et gibi yağ oranları yüksek gıdaların tercih edilmesiyle yağ oranı arttırılmaya çalışılır. Bunun amacı ise vücudu enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda bırakmaktır. Bunun yanı sıra bu diyet türü sadece kilo vermek için değil aynı zamanda çeşitli hastalık türlerinin tedavi edilmesi amacıyla da uygulanmaktadır. Vücuda giren fazla karbonhidrat vücuttaki iltihap oranını arttırmaktadır. Artan iltihap vücuttaki hücrelerin bozulmasına ya da ölmesine neden olmaktadır. Hücrelerdeki bozulma ya da ölme durumunda çıkacak hastalıklar ise epilepsi ve diyabettir. Bu hastalığa sahip kişiler için bu diyet yöntemi tedavi niteliğindedir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu diyetin kanser hastalarına da önerildiği görülmektedir. Kansere çözüm olamasa da karbonhidrat tüketimini azaltıp yağ ve proteini arttırmak, kanser hücrelerinin gelişimini engellemektedir.

Ketojenik Diyette Yenilmesi Gereken Gıdalar Listesi

Kişiye özel haftalık ketojenik diyet hazırlamak daha sağlıklı olacaktır. Bu diyette tüketilecek gıda ürünleri; yumurta, sızma zeytin yağı, bitkisel yağlar, katkısız tereyağı, beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri, krem peynir, avakado, ay çekirdeği, badem, kabak çekirdeği, ceviz, fındık, jambon, pastırma, salam, sosis, et, balık, tavuk, hindi, domates, biber, tuz, karabiber, pul biber, kekik ve sağlıklı otlardır. Bu listedeki gıda ürünleri ile kişinin zevk ve tercihlerine göre oluşturulan diyet çok kolay bir şekilde yapılacaktır. Her diyette olduğu gibi ketojenik diyetin de olmazsa olmazı su tüketimidir. Su tüketimini ihmal etmemek gerekmektedir.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir