İki Kişilik Yoga Hareketleri İle Evde Çalışın

İki Kişilik Yoga Hareketleri İle Evde Çalışın

Ana vatanı Hindistan olan, ve beş bin yıllık bir geçmişe sahip olan yoga felsefesi, kişilerin fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak dinginleşmesini sağlayan bir egzersiz türüdür. Yoga hareketleri sayesinde kişiler gerekli esnekliğe ulaşmayı ve ruhlarını dinlendirmeyi hedeflemektedir. Yoga, birçok kişi tarafından bir egzersiz türü olarak değil, tam bir hayat felsefesi olarak görülmektedir. Dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılan yoga hareketleri kişilerin, sağlığına birçok fayda sağlamaktadır ve bazı hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Yoga, genelinde yalnız yapılması gereken ve kişilerin iç gözlem yapması, sakinleşmesi ve kendini dinlemesini amaçlayan bir egzersizdir. Fakat yoga, zaman içinde geliştirilerek, grup halinde ya da bir partner ile yapabilecek şekle getirilmiştir. İki kişilik yoga hareketleri, partneriniz ile aranızda bir güven bağı kurmanızı, vücudunuzu ve kendinizi tanımanızı sağlayacaktır. Ayrıca ikili olarak yapılan yoga kişilerin duygusal bağlarının kuvvetlenmesini, fiziksel farkındalık duyusunun artmasını ve kişilerin hormonlarını harekete geçirerek mutluluk hissinin artmasını da sağlamaktadır. Kişilere birçok konuda fayda sağlayan ikili yoga hareketlerinin birbirinden farklı pozisyonları bulunmaktadır. Bir partner ile yapılabilecek yoga hareketlerinden bazıları şunlardır.

-Çift Tekne ( Double Boat )

Çifte tekne pozisyonu, karın kaslarının gelişmesi ve vücut dengesinin iyileşmesi için yapılan en iyi yoga hareketlerinden biridir. Bu yoga hareketi yapılırken kişiler, dizlerini bükmeli ve birbirlerine bakacak şekilde oturmalıdır. Sırtlarının dik olmasına özen gösteren kişiler, ayak tabanlarını birleştirmeli, ellerini arkaya koymalı ve bu şekilde denge kurmaya çalışmalıdır. Dengesini sağlayan kişiler, bacaklarını yukarı kaldırmalı ve nefesini üç saniye tuttuktan sonra serbest bırakarak, çift tekne pozisyonunu tamamlamalıdır.

-Çifte Plank

Yoga hareketleri arasında, güçlü karın kası bulunan kişilerin rahatlıkla yapabileceği bir egzersiz türü olan çifte plank, aslında bir başlangıç seviyesi hareketidir. Bu hareketi yapacak kişilerden bir tanesi, alt tarafta normal plank pozisyonunu almalıdır. Bir sonraki adımda, üst tarafa geçecek kişi, partnerinin ayak tabanı ile ayaklarını karşılıklı hale getirmelidir. Son olarak üstteki kişinin ayakları, aşağıdaki kişinin sırt kısmına getirildiğinde, çifte plank pozisyonu tamamlanmış olacaktır.

Savaşçı 3 Pozisyonu

Savaşçı 3 pozisyonu, yoğa hareketleri arasında güç ve denge kurulmasını gerektiren en kuvvetli duruşlardan biridir. Partneri ile bu hareketi yapacak kişilerin yavaşça hareket etmeleri, birbirleri arasında güven duygusu oluşmasını ve dik bir duruş kazanmalarını sağlayacaktır. Savaşçı 3 pozisyonu yapılırken, kişiler karşı karşıya gelmeli ve birbirlerinin omuzlarını tutmalıdır. Daha sonra birbirlerinden uzaklaşan kişiler, vücutları birbirine dik bir açı oluşturana dek bel kısımlarını bükmelidir.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir