İdeal Kilo Nasıl Olmalıdır?

Bir insanın sağlıklı bir biçimde yaşamını devam ettirebilmesi için sahip olması gereken kiloya ideal kilo denmekte. İdeal kilo hesaplamalarında kişinin cinsiyeti, kilosu ve boyu etken olmakta. Sağlıklı bir kişi yeterli ve düzenli beslenme ile beraber günlük ekstra fiziksel aktivitede bulunduğu müddetçe ideal kilosuna ulaşmış olur.

Sağlık Problemi Olanlar

Herhangi bir sağlık problemi bulunan kişilerse ideal kilosuna ulaşmak için ekstradan fiziksel aktivite veya spor yapmadan evvel doktorlarına mutlaka başvurmalı ve onların önerdiği düzeyde, bedenini fazla yormamak koşuluyla fiziksel aktivitede bulunmalı.

İdeal Kilo Nedir Ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile beden kitle indeksi belirlenmiş olur. Çıkan değer kişini zayıf, normal, fazla kilolu ya da obez olup olmadığını göstermekte. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre beden kitle indeksi,

  • 18,5 kg/m²’den küçükse zayıf,
  • 18,5 – 24,9 kg/m² arasındaysa normal,
  • 25 – 29,9 kg/m² arasındaysa hafif şişman,
  • 30 kg/m²’den büyükse obez olarak sınıflandırılmış olmakta.

Kişinin normal beden kitle indeksi aralıklarında olması ideal kiloda olduğunu göstermektedir. Bayanlarda ideal kilo normal beden kitle indeksi değer aralığının alt sınırına yakın iken, erkeklerde üst sınırına yakın olmak durumunda. Çünkü erkeklerin kas oranı bayanlardan, bayanların yağ oranıysa erkeklerden daha fazla olmakta ve aynı kütledeki yağ, kasa göre daha çok yer kaplamakta. Bu yazımızda ideal kilo nasıl olmalı sorusunu siz değerli okurlarımız için yanıtlamış olduk.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir