İdeal Fitness Programı

İdeal Fitness Programı

Fitness belirli bir motivasyon ve düzen içinde yapıldığı takdirde kişiye olumlu sonuçlar verebilen bir spor türüdür. Bu sebeple doğru fitness programı tercihi kişinin kendini daha güvenli ve kolay yoldan geliştirmesi için büyük önem arz etmektedir. Fitness programları kişinin sağlık durumuna, spordan beklentilerine, spor geçmişine, sosyal hayatına bağlı olarak yazılmaktadır. Gereğinden hafif uygulanan fitness programları kişinin gelişimini yavaşlatıp istediği sonuçları almasına engel olabilmektedir. Aynı zamanda çok ağır ve kişinin kondisyonunun üzerinde hazırlanmış olan fitness programları ise kişinin ağır sakatlıklar yaşamasına veya verimli bir antrenman süreci geçirememesine sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple gerekli sağlık kontrollerinden geçen kişiler uzman ve sertifikalı spor hocalarının yönlendirmesiyle beraber kendilerine en uygun antrenman programı eşliğinde çalışmalarına başlamalıdırlar.

Kişiye Özel Antrenman Programı

Spor sürecinde kişinin uygulayacağı antrenman metodu kişinin yaşına, kilosuna, sağlık durumuna göre farklılık gösterecektir. Kişinin kilo alma, kilo verme, form tutma, güç arttırma gibi farklı tercihlerine göre farklı antrenman programları düzenlenmektedir. Kilo vermek amacıyla spora başlayan kişiler doğru beslenme programıyla beraber aynı zamanda kardiyo antrenmanlarına ağırlık verebilirler. Kardiyo antrenmanları kişilerin yağ yakımını ve vücut ısısını hızlandırdığından dolayı kilo verme sürecinde olan bireyler için büyük önem arz etmektedir. Kardiyo antrenmanlarında dikkat edilmesi gereken en temel nokta kişinin nabız kontrollerinin sürekli olarak yapılmasıdır. Belli sağlık sorunları olan kişilerin kontrolsüzce yaptığı çalışmalar çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Kilo almaya ve hacim kazanmaya yönelik antrenman programı yazılmasını isteyen kişilerde ise ağırlık çalışmaları büyük önem kazanmaktadır.

Hacim kazanmak amacıyla yapılan antrenmanlarda doğru tekrar sayısı ve antrenman disiplini büyük önem arz etmektedir. Kişilerin doğru antrenman programının yanı sıra karbonhidrat ağırlıklı ve kalori odaklı beslenme programlarına uyum sağlamaları da büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple profesyonel spor hocaları tarafından kişilerin antrenman süreçlerinde ağırlık kontrolleri ve dinlenme süreleri devamlı olarak kontrol edilmeli, kas büyümesinin sağlanması için gerekli olan doğru antrenman süreci oluşturulmalıdır. Spor hayatında antrenman süreci kadar dinlenme sürecide büyük önem arz etmektedir bu sebeple kişilere uygun antrenman programları hazırlanırken aynı zamanda dinlenme günlerine de dikkat edilmelidir.

Paylaşmak Güzeldir:

1 Yorum

  • Programı uyguladım ve faydasını gördüm memnun kaldım tavsiye ederim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir