Hipotiroid Ve Kilo Verme

Hipotiroidide (tiroit hormonlarının az salgılanması) fazla kilolar en önemli sorundur. Vücudun bazal metabolizma hızı azalmıştır. Hipotiroidili hasta kilo almaya meyillidir. İşte bu yüzden hipotiroidide kilo vermek daha fazla önem arz eder. Ama bu korkulacak bir durum değildir çünkü doğru diyet ve yeterli fiziksel aktivite ile bu durumla kolaylıkla başa çıkılır. Peki, hipotiroid ve kilo verme için neler yapılması gerekir?

Hipotiroidde Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Hipotiroidili birey kilo vermek için öncelikle fiziksel aktivite yapmalıdır. Ara ara ağır egzersizlerden ziyade hafif de olsa devamlı bir aktivite çok daha faydalı olacaktır. Özellikle devamlı yapılan fiziksel aktivite hipotiroidide az olan bazal metabolizma hızının artmasına, böylelikle kilo vermeyi sağlar. Ayrıca hipotiroidli bireyin kilo vermesi için; yediği besinlere dikkat etmesi, kalorisi yüksek olan besinlerden kaçınması gerekir. Fast food ya da ambalajlı ürünler gibi yüksek kalorili besinlerin yenmesi, hipotiroidli bireyin kilo vermesini zora sokacaktır.

Hipotiroidi Ve Kilo Vermede Karşılaşılan Sorunlar

Hipotiroidide vücudun bazal metabolizma hızının az olması, hipotirodili bireyin kilo vermesi için en büyük sorundur. Hipotiroidili birey az kalorili besin tüketip, düzenli fiziksel aktivitesini de; yapsa ilk başlarda kilo veremeyebilir. Bu aşamada kişinin psikolojisi çok önemlidir. Hipotiroidili birey bu diyetin ilk başlarında yaşanan bu durumu normal karşılayıp, diyetine motivasyon kaybı yaşamadan devam etmelidir. Eğer düzgün diyete devam edip yeterli fiziksel aktiviteyi devamlı yapmaya devam ederse, vücudun bazal metabolizma hızı artacaktır ve kilo vermeye başlayacaktır.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir