Hamileler İçin Yoganın Önemi ve Faydaları

Hamileler İçin Yoganın Önemi ve Faydaları

Hamileler için yoganın önemi ve faydaları konusuna değinmeden önce anne adaylarının bu sürede yaşadıklarından bahsetmek gerekmektedir. Hamilelik süreci tüm kadınların, bedensel ve zihinsel olarak büyük farklılıklar yaşamasına neden olmaktadır. Bebeğin rahim içine büyümeye başlaması ile birlikte, rahimde büyümekte ve giderek ağırlaşmaktadır. Bu durum anne adayının vücut ağırlık merkezinin değişmesine ve omurgasının genel yapısının bozularak çeşitli vücut ağrılarına neden olmasını sağlamaktadır. Hareketleri uzun süre boyunca, büyük oranda kısıtlanacak olan anne adaylarının birde, yaşadığı hormon değişiklikleri düşünüldüğünde, psikolojik dengesizlikler yaşaması kaçınılmaz bir hal almaktadır. Tüm bu değişim evrelerini sıkıntılı, miskin ve mutsuz bir şekilde geçirmek istemeyen anne adayları, oldukça eski dönemlerden beri uygulanmakta olan yoga tekniklerine ve nefes egzersizlerine başvurmaktadır. Yoganın temel amacının kişilerin fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak rahatlamaya dayanması, anne adayının rahatlamasını ve bu süreci sakin bir şekilde geçirmesini sağlamaktadır. Hamileler için yoganın önemi ve faydaları arasında yer alan en önemli konulardan biri, yoganın nefes egzersizi tekniklerine dayanmasıdır. Doğru nefes alıp vermeyi öğrenen ve yeterli dinginliğe ulaşan anne adayları, doğum sırasında da bu tekniklerden büyük oranda faydalanmakta ve doğum olayını sorunsuz bir şekilde tamamlamaktadır.

Hamilelikte Yoganın Faydaları

Hamileler için yoganın önemi ve faydaları oldukça büyüktür. Yoga ile sakinleşen anneler, bu süreçte  kendini ve bebeğini dinleme fırsatı yakalamaktadır. Hamilelik sürecinde yapılan yoganın kişilere sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

-Doğru seçilmiş bir yoga eğitmeni ve doğru nefes teknikleri ile birlikte yapılacak yoga anne adaylarının, kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır.

-Hamilelik sürecinde herhangi bir risk olmaması durumunda yapılacak yoga, kişilerin kaslarının, bacaklarının kuvvetlenmesini ve esnekliklerinin artmasını sağlayacaktır.

-Anne adaylarının doktor onayı ile yapacağı yoga hareketleri, hamilelik döneminde ağırlık merkezi değişimi nedeni ile ortaya çıkan kabızlık, siyatik, varis, ödem, bel ve sırt ağrısı gibi durumların hafiflemesini sağlayacaktır.

-Yoga hareketleri, pelvik hareketler  ve nefes egzersizleri ile gevşeyen anne adayının doğum yapması ve doğumdan sonra toparlanması daha kolay olacaktır.

-Yoga, anne adayının doğuma hazırlanmasına katkı sağlamasının yanı sıra, emzirme sürecine de hazırlanmasını sağlamaktadır.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir