Fitness Yaparken Doğru Ayakkabı Seçmelisiniz

Fitness Yaparken Doğru Ayakkabı Seçmelisiniz

İhtiyaçlar listesinin üst sıralarında yer alan ayakkabılar, günümüzde bir ihtiyacı gidermenin yanı sıra sağlığımızı ve tarzımızı etkileyen birer aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Gündelik giyime uygun ayakkabılar, resmi giyim için ayakkabılar ve her spor dalı için ayakkabı üretildiği gibi fitness sporu için de fitness ayakkabısı üretilmeye başlanmıştır. Bu üretim aşaması, yapılan spor dalının gereksinimlerine uygun bir şekilde gerçekleşmektedir. Bir spor dalı için ayakkabı seçimi yapmadan önce o spor dalının gereksinimlerine göz atmakta fayda vardır. Örneğin basketbol sporunu yapmak isteyen bir sporcunun ayakkabı seçerken ayakkabısının zıplamaya uygun olmasına veya ayakkabısının olası sakatlıklara karşı ayak bileğini kavramasına dikkat etmesi gerektiği gibi.

Fitness Yaparken Kullanılan Ayakkabı Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabı seçerken çoğu zaman ilk baktığımız unsur ayakkabının nasıl göründüğü olur. Rengi ve tarzı hoşumuza gitmişse, ayağımızın içinde rahat olması ve fiyatının bizim için uygun olması ayakkabıyı almamız için yeterlidir. Ancak bu seçim tarzı aktif spor yapan birisi için her zaman doğru yönelim değildir. Bir bisikletçinin herhangi bir ayakkabıyı tercih etmemesi gerektiği gibi fitness ile ilgilenen birisinin de tercih etmemesi gerekmektedir. Fitness ayakkabısı seçiminde de her sporda olduğu gibi bazı değişkenleri göz önüne almak gerekir. Bu değişkenlerden en önemlilerini sizler için derledik:

  1. Ayakkabınız ayağınıza tam oturmalıdır. Özellikle çalışan insanlar ayakkabı seçimi yaparken ayağının rahat olması için sık sık büyük numara ayakkabı tercih ettiği görülmektedir. Yalnız bir spor ile ilgilenirken bu alışkanlığı bir kenara bırakmak gerekir. Çünkü aldığınız ayakkabının ayağınızdan büyük olması ayağınızın ayakkabı içerisinde dönmesine sebebiyet verebilir. Ayağınızın ayakkabı içerisinde dönmesi bileğinizde oluşabilecek bir çok sağlık sorunu demektir. Ayakkabının büyük olması kadar küçük olması da ayak sağlığınıza zarar verebilir. Küçük ayakkabının vereceği rahatsızlıkla yaptığınız spordan alacağınız verim düşebilir.
  2. Ayakkabınızın yapısının hava almaya müsait olması gerekmektedir. Spor yaparken oluşacak terin, ayakkabının içinde kalması bir çok sağlık sorunu oluşmasına yol açar. Terden kaynaklı ayakta oluşacak rahatsızlıklar; ayakların kokması, mantar ve küf oluşmasıdır.
  3. Fitness ayakkabısı seçiminde ayakkabının tabanının fitness sporuna uygun olması gerekmektedir. Ayağınız yere temasını gerçekleştiren kısım olan tabanın rahat olması, ayağınızın yere doğru konumda basmasını sağlaması ve ağırlığınızı doğru dağıtması çok önemlidir. Çünkü yere doğru basmayan ayak eklem ağrılarına, sırt ağrılarına ve birçok sağlık sorununa yol açmaktadır.
Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir