Fitness Ve Beslenme

Fitness Ve Beslenme

Fitness ve beslenme birbirinden ayrı olarak düşünülemeyecek olguların başında gelmektedir. Ağır ve verimli antrenman programları ancak verimli bir beslenme programıyla buluştuğu takdirde kişiye güç ve form katacaktır. Beslenme programları hazırlanırken kişinin sağlık durumu, spordan beklentisi, sosyal hayatı gibi belli başlı faktörler ele alınmalıdır. Spor şüphesiz ki insan hayatının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve kişinin kendini zinde hissetmesi için oldukça önemlidir. Fakat bununla beraber eksik beslenmeyle beraber yapılan fitness programları kişide ağır sakatlıklara ve güç kaybına sebep olabilmektedir. Bu sebeple diyetisyenler ve profesyonel spor hocaları eşliğinde oluşturulmalı ve kişinin sağlık durumu göz önüne alınarak hazırlanmalıdır.

Fitness serüvenine adım atan kişilerin beslenme programları spordan beklentilerine göre ve kilo, yaş, boy gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Fitness ve beslenme ikilisi kişiye hem antrenman sırasında ekstra güç hemde ekstra hacim sağlamaktadır. Yapılan sporun şiddeti ve miktarı ne olursa olsun doğru beslenme programından uzak olan kişinin gelişim kat etmesi oldukça güçtür.

Doğru Beslenme Programı

Beslenme programları kişinin kilo alma, kilo verme, kütle kazanma istekleri çerçevesinde değişir. Bununla beraber beslenme hakkında bilinmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Antrenman öncesinde kişinin tüketeceği karbonhidrat kişiye antrenman boyunca enerji ve güç kazandıracaktır. Gerekli karbonhidrat alımı yapılmadan başlanan antrenmanlar kişide baş dönmesi, güç kaybı gibi sorunların doğmasına sebep olabilir. Antrenman sonrasında yıpranan ve zarar gören kasların onarımı için protein ağırlı yiyecekler büyük önem arz etmektedir. Tavuk göğsü, kırmızı et, bitkisel protein barındıran gıdalar antrenman sonrasında sporcuların mutlaka tüketmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Fitness ve beslenme hakkında çıkarımlarda bulunurken sade kahvenin yağ yakma sürecinde kişiye sağladığı avantajlardan mutlaka bahsetmeliyiz. Özellikle antrenmanlardan yarım saat önce içilen sade kahve hem antrenman boyunca kişinin daha enerjik ve güçlü olmasını sağlamakta hemde yağ yakma oranını arttırmaktadır. Bununla beraber düzenli uyku ve dinlenme fitness ile uğraşan kişiler için olmazsa olmazdır. Zarar gören kasların dinlendirilmesi hem daha çabuk büyümesine yardımcı olur hemde kişinin sosyal hayatının kısıtlanmasını engeller.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir