Fitness Salonu Seçimi

Fitness Salonu Seçimi

Günümüz dünyasında gerek iş hayatımız gerek ise sosyal hayatımız sebebiyle spor yapmaya gerekli vakti ayıramayabiliyoruz. Fakat artık fitness salonları bize istediğimiz programı istediğimiz saatte yapabilme imkanı tanıyor, bu nedenle de fazlasıyla tercih ediliyor. Peki, bir fitness salonuna kayıt olmadan önce nereler dikkat etmeliyiz?

Konum

İstediğiniz programı seçtikten sonra evinize veya iş yerinize yakın alanlardaki fitness salonu seçimi zaman kaybetmemek konusunda önemlidir. Çünkü fitness salonunuza gidişinizin uzun ve yorucu olması, spor yaparken yeterli verimi alamamanıza bu nedenle motivasyonunuzun azalmasına neden olabilir.

Temizlik

Fitness salonu çoğu kişinin ortak olarak kullandığı alandır. Spor yapılan alan dışında soyunma odaları ve duş alanları da ortak kullanılabilmektedir. Özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde bu alanların temizliğinin ayrıca yapılması gerekir. Fitness salonuna karar verirken herhangi bir anlaşma yapmadan önce gidip salonu görmenizi ve temizliğini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Çalışma Saatleri

Fitness salonu seçerken çalışma saatlerine dikkat etmeniz gerekebilir. Kendi özel, iş ve sosyal hayatınızı etkilemeyecek ancak aynı zamanda da uygun saatlerde spor yapabileceğiniz bir fitness salonu sizin için verimli olacaktır.Günümüzde fitness salonları uzun süreli çalışma saatleri uygulayabilmektedir fakat pandemi nedeniyle normal çalışma saatlerini değiştirmiş olabilirler.Bu nedenle seçeceğiniz fitness salonunun çalışma saatlerini ayrıca kontrol etmeniz işinize yarayabilir.

Ekipmanlar ve Fitness Faaliyetleri

Fitness salonlarında hem kişisel hem de grup dersleri yer alır. Genellikle salona ilk defa kayıt oluyorsanız size atanan spor hocası ile nasıl bir program izlemek istediğinize göre bir takvim hazırlanır. Bu takvimde genellikle ağırlıklar, koşu bandı gibi ekipmanlar olmakla beraber grup dersleri de yer alabilir. Çoğu fitness salonlarında zumba, pilates, yoga gibi grup derslerine de ayrıca girebilmektesiniz. Bu sebeple bir fitness salonu seçmeden önce orada çalışan “trainer”lar, ekipmanların yaşı, durumu ve temizliği ve hangi grup derslerine girebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmanız size avantaj sağlayacaktır.

Ücret

Her fitness salonunun kendine özel fiyatlandırma prosedürleri vardır. Bazıları 6 aylık ücreti alırken bazıları 1 yıllık ücreti talep ederler. Ayrıca peşin veya taksitli ödeme gibi çeşitli imkanlar da sunabilirler. Dikkat etmeniz gereken toplu ücretin içeriğidir. Bazı fitness stüdyolarında grup dersleri genel ücretin içine girerken bazılarında ise sizden ekstra ücret isteyebilirler. Bu nedenle salon araştırması yaparken ücretler içerisinde size hangi hizmetleri sunduklarına da dikkat etmenizi öneririz

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir