Fitness Nedir?

Fitness Nedir?

Fitness, fiziksel uygunluk anlamına gelir. Fitness’ın amacı kendini iyi hissetmek ve zinde olmaktır. Vücut geliştirme sporuyla çokça karıştırılır. Vücut geliştirme sporu, adı üstünde sadece vücudun daha kaslı ve estetik görünmesi için yapılan spordur. Fitness’ın aksine, fit ve zinde olmak için değil görsellik içindir. Amaçları farklı olsa da fitness ve vücut geliştirme sporunda kullanılan aletler benzerlik gösterebilir.

Hangi Fitness Aleti Ne İşe Yarar?

  • Serbest Ağırlıklar: Bir yere monte edilmemiş ya da bir yere bağlı olmayan ağırlıklardır. Dumbell ve halter, serbest ağırlıklara örnektir. Bu fitness aletleri genellikle kol, omuz ve göğüs kaslarını kuvvetlendirmek için kullanılırlar.,

 

  • Makineler: Vücudun farklı bölümlerini çalıştırmak için birçok makine varyasyonu vardır. Makineler, serbest ağırlık kategorisindeki fitness aletleri kadar dengeleyici olmasalar da daha güvenlidirler. Kablo ve makaraları olan makinelerle vücudunuzun neredeyse bütün bölgelerini çalıştırabilirsiniz. Ancak spora yeni başlayan biriyseniz makinelerle başlamak iyi bir fikir olmayabilir. Öncelikle serbest ağırlıkları nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir.

 

  • Kondisyon Bisikleti: Kilo vermeye yardımcı olurken vücut direncinin artmasını da sağlar. Bunun yanında çoğu fitness aletine göre daha güvenlidir. Neredeyse vücuttaki bütün kasları çalıştırır.

 

  • Koşu Bandı: Her spor salonunda bulunan koşu bantları yaygı olarak bilinen fitness aletleri arasındadırlar. Tercihe göre koşu bantlarının farklı türleri mevcuttur. Eğer vücut kondisyonunu korumak hedefleniyorsa düz koşu bandı tercih edilebilir. Karın ve basen gibi bölgesel yağlardan kurtulmak hedefleniyorsa eğimli koşu bantları tercih edilmelidir.

 

  • Sehpa (Bench): Sehpalar genellikle ağırlık kaldırma egzersizleri yapmak ya da kişinin kendi vücut ağırlığıyla çalışması için kullanılırlar. Sehpaların, vücudun farklı bölgelerini çalıştırmak için çeşitleri mevcuttur. Bazı sehpalar sadece üst vücudu çalıştırmak için, bazı sehpalar da alt vücudu çalıştırmak için kullanılırlar. Sehpanın eğimine göre kullanım şekli farklılık göstermektedir.

 

  • Reformer: Pilates yaparken kullanılan en yaygın ekipmandır. Bu ekipmanla birçok pilates hareketi yapabilir, vücut esnekliğinizi arttırabilirsiniz. Reformer, normal pilatesten farklı olarak daha hızlı sonuç elde edilmesini sağlar. Mat üzerinde yalnızca kendi vücunuzu kullanarak yapabileceğiniz hareketlerden daha fazlasını yapmanıza olanak sağlayan fitness aletleri arasında nitelendirilebilir.
Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir