En Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Olmalı?

En Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Olmalı?

Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve teknolojinin hayatımız ile bu denli birleşmesi sonucu en önemli sağlık sorunlarından biri olan şişmanlık her geçen gün artmakta ve kişilerin sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Şişmanlığın yol açtığı hastalıkların başında yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, tiroid hastalığı, böbrek hastalıkları ve mide hastalıkları gelmektedir. Birçok hastalığın temelini oluşturan şişmanlık tedavi edilmediği taktirde, kişilerin hayatlarını kaybetmelerine bile neden olabilmektedir. Şişmanlığın tedavi edilmesi için kullanılan en etkili yöntemler kişiye uygun egzersiz programları ve kişiye özel diyet programı hazırlamaktır. Kişiler bir uzman tarafından alacakları destekler ve hayatlarında yapacakları ufak ama köklü değişiklikler ile fazla kilolarından kısa süre içinde kurtulabilmektedir.

Diyet programı hazırlama konusunda bir uzmandan destek alacak ya da kendi kendine bir program hazırlayacak kişiler, programda yer alan besinlerin dengeli ve yeterli olmasına özen göstermelidir. En sağlıklı diyet programlarında protein, yağ, vitamin ve karbonhidrat gibi besin gruplarının hepsi bulunmakta ve vücudun ihtiyaç duyduğu kaloriyi yeterince karşılamaktadır. Ayrıca hazırlanan diyet listesi esnek olmalı ve tek bir besine ya da besin grubuna bağlı kalmadan çeşitlendirilebilir olmalıdır. Kilo vermek isteyen kişilerin yaşı, beslenme alışkanlıkları, cinsiyeti ve çalışma koşulları gibi etkenlerin diyet listesi hazırlanırken ön planda tutulması, kilo verme sürecinin hızlanmasını sağlamaktadır.

Sağlıklı Bir Diyet Listesi İçinde Hangi Besinler Yer Almalıdır ?

Diyet yemekleri denildiğinde kişilerin aklına yağsız ve tuzsuz yemekler gelse de, bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Çünkü özellikle yağlar insan vücudu için önemli asitleri içeriğinde bulundurmaktadır. Vücudun ısı dengesini koruması, sinir ve hormon sistemlerinin düzenli olarak çalışması için oldukça önemli olan yağlar, ayrıca midenin de geç boşalmasını sağlamakta ve açlık duygusunu geciktirmektedir. Bu nedenle zayıflamak isteyen ve haftalık diyet programı hazırlayan kişiler, yemeklerini sıfır yağ ile değil az yağlı yapmalıdır. Diyet yemeklerinde ayçiçeği yağı, avokado yağı ve zeytinyağı gibi yağların kullanılması, hücre zarının daha iyi korunmasına da fayda sağlamaktadır. Sağlıklı bir diyet listesinde:

-Yüksek lif içeren gıdalar; bulgur, kepekli makarna ve pirinç,

-Yüksek mineral ve vitamin içeren meyveler ya da sebzeler

– Yüksek protein içeren; yumurta, balık, et, tavuk, yumurta gibi besin grupları bulunmalıdır.

Hazırlanan haftalık diyet listesine dengeli ve yeterli bir şekilde dağıtılan bu besinler, sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

 

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir