Emziren Annenin Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır ?

Emziren Annenin Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır ?

Herkesin pek çok kez duyduğu ve bildiği gibi bebekler için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütü bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle annelerin normalden daha erken bir vakitte sütten kesilmemesi ve sütün besin değerlerinin yüksek olması adına beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.  Bir emziren anne diyeti mutlaka günde en az 3 porsiyon süt ürünü;  sebze ve meyve; 3 ya da 4 porsiyon kadar et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller bulunmalıdır.  Emziren annelerin oldukça dikkat etmesi gereken bir diğer konu da yeterli sıvı tüketimidir. İhtiyaç hissedildiği taktirde ya da emzirme esnasında mümkün olduğu kadar su, bitki çayı, ayran, meyve suyu gibi sıvı tüketimi yapılmalıdır.

Emziren Anne Diyetinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Emziren anne diyeti içinde kesinlikle dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Annelerin emzirme dönemlerinde gün içinde yaklaşık olarak 4 litre kadar sıvı tüketimi yapmalıdır. Öğün sayılarını olabildiğince artırmalı, azar azar fakat sık yemek yemelidir. Gün içinde mutlaka et ve süt ürünlerinden birkaç porsiyon olacak şekilde tüketmelidir. Hem bebekte hem annede gaz sancısını önlemek amacı ile lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, baklagiller, brokoli, turp gibi gaz yapan besinleri dikkatli şekilde tüketmelidir. Kafein bebeklerde uykusuzluk yapabileceğinden kahve ve çay gibi kafein bakımından zengin içeceklerden az miktarda tüketilmelidir. Fazla yağ ve fazla baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Koladan ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Sigara tüketimi yapılmamalıdır zira sigara içerisindeki zararlı moleküller emzirme yoluyla anneden bebeğe geçebilmektedir. Bu durum bebeklerde huzursuzluk, karın ağrısı, kusma ve gaz sancılarının daha sık görülmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra sigara, anne sütünün kokusunu ve tadını  değiştirebileceğinden bebeklerin emmeyi reddetmesine sebep olabilmektedir ve emziren anne diyeti uygulanırken asla kullanılmaması gerekir.

Örnek bir akşam yemeği menüsü paylaşmak gerekirse; 1 kase çorba ( mercimek, tarhana, sebze ya da yoğurtlu çorbalar), zeytinyağlı sebze yemeği ve yanında et , balık, tavuk üçlüsünden en az biri, 1 kase yoğurt, 1 ya da 2 dilim ekmek, 1 adet meyve ve mevsim salatası.  Emziren anne diyeti uygulanırken bu hususlara dikkat edildiğinde anne ve bebek sağlığı olumlu yöne etkilenecektir.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir