Dukan Diyeti Listesi Hazırlanışı ve Uygulanması

Dukan Diyeti Listesi Hazırlanışı ve Uygulanması

Dukan diyeti, dört aşamaya bölünmüş yüksek protein düşük karbonhidrat yöntemi ile uygulanan bir diyettir. Bu diyette karbonhidrat olarak sadece yulaf ezmesi kullanılmaktadır. Dukan diyeti, proteinin yağsız olmak şartıyla sınırsız yenmesine izin vermektedir. Fransız bir diyetisyen olan Dr. Pierre Dukan tarafından bulunan bu diyet yöntemi günümüzde sıklıkla kullanılan bir yöntem olmayı başarmıştır. Dr. Dukan bu diyeti kilo vermek için et haricinde her türlü yiyecekten vazgeçerim diyen bir hastasından ilham alarak bulmuştur. Bu yöntem sayesinde yüzlerce hastasını zayıflatmayı başarmış ve 2000 yılında ‘ Dukan Diyeti’ kitabını çıkartmıştır.

Dukan diyeti listesi dört aşamalı şekilde aşağıda belirtilmiştir:

  • Saldırı aşaması, diyete başlarken yağsız protein ve yulaf ezmesiyle başlanır. Diyetin ilk haftasını kapsamaktadır.
  • Seyir aşaması, bir gün yağsız protein alırken diğer gün proteinin yanında yağsız bir sebze eklenir. Dönüşümlü olarak 1 ila 12 gün uygulanabilir.
  • Güçlendirme aşaması, ilk iki aşamada kaybedilen her 450 gram için 5 gün yapılmaktadır. Yağsız protein ve sebzeler ile yulaf ezmesi kullanılır.
  • Dengeleme aşaması, süresiz olarak uygulanmaktadır. Kilosu sabit kalan kişi arada bir esnek davranabilmektedir.

Dukan diyeti iki adet kilo verdirme iki adet de verilen kiloyu koruma yöntemine dayanmaktadır. Diyet listesi tam olarak uygulandığı taktirde genel olarak haftada 3 kilo verilmektedir. Ancak bu rakam kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Dukan Diyeti Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Bu diyeti bulan Dr. Dukan, diyetin sadece iki kere uygulanması halinde başarılı olabileceğini vurgulamaktadır. Çünkü her diyet gibi Dukan diyeti de belli bir süre geçtikten sonra uygulayacak kişide bağışıklık kazanacaktır. Sadece saf proteinlerin sınırsız tüketimine izin veren bu diyette önemli olan nokta yağsız seçeneklerin tercih edilmesidir. Ayrıca her öğünde kırmızı et yemek doğru değildir. Tavuk ve özellikle de balık tüketimi oldukça önemlidir. Herhangi bir diyette olduğu gibi bu diyette de su tüketimi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Son olarak kilo vermek için diyet tek başına yeterli olmayacaktır. Diyetin yanında spor yapmak da oldukça önemlidir. Spor yapmaya zamanı olmayan kişiler için günde en az yarım saat yürümeleri önerilmektedir. Bu öneriler eksiksiz yerine getirildiğinde kilo vermek oldukça kolaylaşacaktır.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir