Doğru Kardiyo Yapmanın Faydaları

Doğru Kardiyo Yapmanın Faydaları

Kardiyo, yağ yakımı ve zayıflama adına çok önemlidir. İnsan sağlığı adına kardiyonun birçok faydası bulunmaktadır. Peki tam olarak kardiyo nedir?  İnsan sağlığı için kardiyo yapmak neden önemlidir? Biz de yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

Kardiyo Nedir?

Bir egzersiz türü olan kardiyo,  kardiyovasküler kelimesinin kısaltılmasıdır. Bu egzersiz türü, kalp damar ve akciğerlerin yoğun olarak çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca  kalp damar ve akciğerlerin güçlenmesini sağlar.   Kardiyo hareketleri ise örneklendirmek gerekirse; dans etmek, bisiklet sürmek, yüzmek, step, koşmak, kürek çekmek gibi hareketlerdir. Bahsettiğimiz bu hareketler, vücuttaki yağ yakımını %40-60 arasında artırır. Kalp ve damar sistemlerini kuvvetlendirir.  Bunların dışında mineral ve oksijenlerin kaslara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

 

Kardiyo Hareketlerinin  Faydaları Nelerdir?

Kardiyo, vücudun her daim dinç kalmasına katkı sağlamaktadır. Kardiyo hareketleri, vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Genel olarak kardiyonun vücuda sağladığı faydalar ise;

  • Yapılan egzersizler sonucunda kalp kasları güçlenir. Bu durum da kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.
  • Egzersizler metabolizmanın hızlı çalışmasına katkı sağlar. Bu da kilo vermeyi kolaylaştırır ve kolay kilo kontrolü sağlamaktadır.
  • Bu egzersizleri yapmak şeker hastaları için çok  önemlidir. Şeker hastalarının kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
  • Vücudun hormonal dengesini kontrol altına alır. Kardiyonun ardından vücut endorfin hormonu salgılar.Bu durum stres hormonunu azaltır ve kişi kendini daha iyi hisseder.
  • Vücudun geç yaşlanmasını sağlar. Yapılan egzersizler sonucu gelen oksijen, vücuttaki deriyi olumlu etkiler. Bu da yaşlanma hızını düşünür.
  • Yapılan egzersizler yüksek tansiyonu önler.
  • Egzersizler, vücuttaki kemik yapısını güçlendirir.
  • Yorgunluğu azaltır ve vücudun her daim zinde olmasına katkı sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yani hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kardiyo sağlıklı  bir ömür için çok önemlidir.   Kardiyo sadece kilo vermek için yapılmaz.   Kardiyo hareketleri, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmenin en önemli unsurlarından biridir. Vücudun daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan bu egzersizler ayrıca stresi de önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu yüzden her gün 10-15 dakikalık yapacağınız egzersizler, size kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamanıza yardımcı olacaktır.

Paylaşmak Güzeldir:

1 Yorum

  • Kesinlikle deneyeceğim iyi ki varsınız ♥️

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir