Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay; televizyon dünyasında tanınmaya başladığı ilk zamanlarda birçok kesimin bugüne kadar benimsemiş olduğu birçok diyet, beslenme ve spor gibi tabuları kırarak bugüne kadar gelen her araştırmanın yanlış olduğunu belirtip, kendi araştırmaları sonucunda elde ettiği verileri ve çalışmaları kendini eleştiren ne kadar çok doktor olursa olsun arkasında durarak Türkiye’ye sağlıklı beslenmenin nasıl olması gerektiğini anlatan, 77 yaşında bir Kalp ve İç Hastalıkları uzmanıdır.

Canan Karatay diyeti özünde 3 beyazdan uzak durmaya ve doğal beslenmeye dayanmaktadır. İşlenmiş un, şeker ve tuzun insan vücuduna verdiği büyük yıkımları anlatmaktadır. İnsanların organik ürünlere yönelmesi gerektiğini savunarak; köy yumurtası, köy tereyağı, zeytinyağı vb. hiçbir işlem görmeden hayvandan veya bitkiden elde edilen ürünlerin tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir. Özellikle yağ konusunda çok hassas olan Canan Karatay insanların işlenmiş sıvı yağ yerine hayvansal yağ tercih etmeleri konusunda uyarmaktadır. Bolca yenmesi konusunda da ısrarcı olmaktadır çünkü sıvı yağın vücuda hiçbir faydası olmadığını, yenmesi durumunda direkt vücutta yağa dönüşeceğini belirtip onun yerine eğer hayvansal yağ veya zeytinyağı yenirse vücudun her alanından bu yağlardan gelecek olan vitamin ve minerallerin bizleri daha sağlıklı hale getireceğini belirtmektedir.

Şeker Yok

Karatay Diyeti tamamen şekere karşıdır. Canan Karatay şeker yemenin insanın kendisine yapacağı en büyük kötülüklerden birisi olduğunu belirtmektedir. İnsan vücudunun şekere ihtiyacı olmadığını belirten Karatay, rafine şeker kullanılan tatlılar yemek yerine meyvelerin tercih edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Fakat Karatay Diyet Listesi meyve yeme konusunda da sınırlamalar getirmiştir. Günde sadece 1 öğün yenmesi gerektiğini söyleyerek ister meyve olsun ister tatlı şeker şekerdir diyerek meyve dahi olsun şekerin çok zararlı bir ürün olduğunu belirtmektedir. Özellikte hamilelere yapılan şeker yüklemesi işleminin hamile kadınlar için çok zararlı bir işlem olduğunu belirtmektedir.

Günde Sadece 2 Öğün

Bugüne kadar diyetisyenlerin aralıklı beslenme adını verdikleri özellikle kilo verme sürecinde olan kişilerin veya formunu korumak isteyen kişilerin gün içinde her 2-3 saate bir yemelerine karşı çıkan Karatay, insan vücuduna günde sadece 2 öğünün yeterli olacağını belirtmektedir. Karatay Diyeti kahvaltıya önem vermektedir. Vücudun aç bırakılarak ya da sayılı ve ölçülü ürünlerin yenmesinin mantıksız olduğunu savunan Karatay kahvaltıda 2 haşlanmış yumurta, istenildiği kadar zeytin, doğal peynir, doğal tereyağı ve özellikle

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir