Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır, Kaç Olmalıdır?

Son dönemlerde yetişkinlerin ve çocukların boy kilo endeksi çok sık aranan bilgiler arasında yer almaya başladı. Anneler hem kendileri hem de çocuklarının sağlıklı gelişimi açısından boy kilo endeksinin ne olduğu ve nasıl hesaplanabileceğini araştırmaya başladı. Boy kilo endeksi, boy kilo endeksi hesaplama ve çocuklarda boy kilo endeksi hesaplama ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler makalemizde yer almaktadır.

Boy kilo endeksi aynı zamanda “Vücut Kitle Endeksi” olarak adlandırılır. Boy kilo endeksi ideal kilo hesaplamasında kullanılmaktadır. Boy kilo endeksini hesaplayabilmek için kilonuzu boyunuzun karesine bölmeniz gerekmektedir. Örneğin, 180 cm ve 80 kilo olan bir yetişkinin boy kilo endeksi 80 / 1.8*1.8 = 24,69 olarak hesaplanır. Eğer boy kilo endeksi 0 – 18,49 arasında ise, zayıfsınız demektir. İdeal kiloya ulaşmak için kilo almanız gerekir. 18,50 – 24,99 aralığında bir boy kilo endeksine sahipseniz bu ideal kilonuzda olduğunuz anlamına gelir. 25- 29,99 boy kilo endeksi aralığı ideal kilonuzdan daha kilolu olduğunuzun göstergesidir. Bu durumda biraz zayıflamak doğru olacaktır. 30’dan fazla hesaplanan boy kilo endeksi ise kilonuzun ideal kilonuza oranla çok fazla olduğunu gösterir. Sağlıksız bir kiloda olduğunuzu bilmelisiniz.

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Hesaplama

Boy kilo endeksi çocukların ideal kilo hesaplamasında da kullanılmaktadır. Çocuklarda boy kilo endeksi hesaplama yetişkinlerde olduğu gibi yapılmaktadır. Fakat çocukların boy kilo endeksi cetveli yetişkinlerden farklıdır. Örneğin, çocuklarda bu cetvel kız ve erkek çocuğa göre farklılık gösterebilmektedir. İdeal boy kilo endeksi erkeklerde yeni doğan döneminden 18 yaşa kadar 13,2 ile 22,5 arasında değişebilmektedir. Bu ölçümler kız çocukları için 13,5 ile 21,5 arasında değişiklik göstermektedir. Bu durumda 15 yaşında 158 cm bir kız çocuğu için 48 kilo ideal olabilir. Yine 15 yaşında 170 cm bir erkek çocuğu için ideal kilo 56 olarak hesaplanmaktadır.

İdeal kiloya sahip olmak için öncelikle boy kilo endeksinizi hesaplamanız gerekmektedir. Aksi takdirde sağlığınız kötü etkilenebilir. Aynı zamanda çocuğunuzun boy kilo endeksini yakından takip etmelisiniz. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için çocuklarda boy kilo endeksi hesaplama yöntemini kullanabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:

1 Yorum

  • Bende kilomu sağlıklı sanıyodum hesapladim biraz dikkat etmem gerekirmiş sagolun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir