Aç Nasıl Kilo Verebiliriz?

Kilo hem estetik açıdan hem de sağlık açısından önemli bir faktördür. Fazlası da azı da önce sağlığı sonra da psikolojiyi olumsuz etkiliyor. Gelişmiş bir mutfak kültürüne sahip olduğumuz için yemek yapmayı, yemeyi ve yedirmeyi seviyoruz. Hareketsiz ve yoğun yaşam sağlıksız beslenmeye davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla kilo artışı yaşanıyor ve beraberinde kilo verme arayışları başlıyor. Herkesin farklı farklı kilo verme deneyimleri oluyor. Çoğu kimse aç kalarak kilo vermeye çalışıyor. Peki aç nasıl kilo verebiliriz?

Tek Öğünle Kilo Vermek

Aç kalarak kilo vermek kulağa pek hoş gelmiyor. Günlük koşuşturma, iş, ev, üstüne açlık stresi kilo verme hırsınızı kırabilir. Aç kalmak derken tabii ki hiçbir şey yememekten bahsetmiyoruz. Açlık vücuda uzun süre besin almamak demektir. Günün 8 saatini uyuyarak geçirdiğimizi düşünürsek, geri kalan 16 saatte sadece bir en fazla 2 öğün yemeniz gerekiyor. Yani aç kalarak kilo vermek istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınızı neredeyse tek öğünde karşılamanız gerekiyor. Günlük ortalama 1500-2000 kalori almamız gerekiyor. Bunun tamamını tek öğünde yüklenmek oldukça zordur. Yetersiz beslenmeye bağlı olarak vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırız. Ek olarak spor veya egzersiz yapmamak boşuna aç kalmanıza neden olabilir.

Aç Kalma Psikolojisi

Aç kalmanın en güzel örneği oruç tutmaktır. Oruç tutarken güneşin doğuşundan batışına kadar hiçbir şey tüketilmiyor. Akşam iftar ve gece sahur süresinde tüketilen besinler gün içinde aç kalma psikolojisiyle vücut tarafından depolanır. Bu da oruç tutarken kilo almaya neden olur. Öncelikle belirtmek gerekir ki aç kalarak kilo vermek mümkün. Fakat bu sağlıklı ve bilinçli bir süreç değildir. 3-5 kilo gibi fazlası olanlar aç kalarak bu fazlalıklardan kurtulabilir. Fakat 10-15 kilo vermek istiyorsanız uzman desteği almanız önerilir.

Paylaşmak Güzeldir:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir